aktualne
DomůZdravíZima je tady, co začít běhat doma?

Zima je tady, co začít běhat doma?

-

Pro sportovce bývá zima jen další období, kdy se musí jinak obléknout, ale v běhání pokračují dále. Pro rekreační běžce je nejvhodnější jaro, kdy začínají a podzim, kdy většinou končí. V létě je moc horko, v zimě naopak příliš velká zima, což odrazuje.

Prvním pravidlem pro běhání platí, že není špatného počasí, ale špatného oblečení, vhodně zvolená obuv a funkční oblečení je základ. Někdy vás i to odradí, a raději si dáte pauzu. Existuje taky střední cesta, můžete si vybrat běžecké pásy, které jsou vhodné i k vám domů.

Jak vybrat běžecký pás?

Běžecké pásy na doma jsou v poslední době velký trend, na trhu tak najdete mnoho druhů. Nemusíte hned kupovat profesionální běžecký pás, stačí vám obyčejné pro domácí běhání, které budou levnější, skladnější, ale také méně hlučné, což ocení především sousedé.

Na cvičení si můžete udělat čas kdykoli a máte k tomu naprosté soukromí, předchází tomu akorát otázka, jak vybrat správný běžecký pás?

Rozměr

Běžecké pásy vybíráte podle délky, váhy a rychlosti. Nejprve si ujasněte, kdo všechno jej bude používat. Vybírat musíte podle osoby, která je nejvyšší a nejtěžší. Rozhodující je také nášlapná plocha pro běh, čím širší, tím stabilnější pro vaše tělo, nemusíte se bát, že šlápnete do volného prostoru mimo pás. U častějších tréninků bude hrát roli i sklon pásu.

Cena

stejně jako u všeho, i u výběru běžeckého pásu bude hrát velikou roli pořizovací cena. Aby pro vás nebyla tato položka likvidační, ujasněte si, zda se vám vyplatí koupit běžecký pás domů nebo si jej půjčit.

Dnes již existují společnosti, které se zabývají půjčováním fitness nářadí přímo domů, většinou je přivezou až k vám, a posléze zase vyzvednou. Půjčení běžeckého pásu má i několik výhod, kromě kvalitních strojů, které jsou k dispozici třeba ve fitness centru, si můžete vybrat i pás, který vám bude vyhovovat.

Prostor

Běžecké pásy do paneláku jsou hodně závislé na prostoru. Vybírejte nejlépe takové, které se ihned po tréninku dají složit. Postavit je můžete horizontálně nebo vertikálně, bonusem jsou kolečka, která vám zajistí přemístění do jakékoli místnosti. Podívat se na ně můžete např. zde.

Výkon motoru 

Pro časté používání je vhodné zvolit 4 – 5 HP (koňské síly), pro občasné zaběhnutí si vystačíte s 2 – 3 HP.

Funkce

Mezi základní funkce patří měření rychlosti, vzdálenosti a doby pohybu. Je možné zjistit také spálené kalorie a tepovou frekvenci.

Na páse stejně jako v přírodě je velice důležité, jak došlapujete. Proto vždy začínejte zlehka.

Bezmotorové běžecké pásy

Sehnat můžete i bezmotorové běžecké pásy, mezi jejich přednost patří, že jsou bez motoru. Jejich fungování je založeno na vaší energii, kterou působíte na nakloněnou rovinu a rozpohybujete pás.

Pokud jste si zvykli ve fitness centru na klasický běžecký pás, bude to pro vás veliká změna. Řadí se mezi levné běžecké pásy, ale nejsou příliš vhodné na rychlejší běhání.

Jejich uzpůsobení je spíše na rychlejší chůzi nebo lehký běh. Výhodou je, že jsou skladnější a můžete je postavit prakticky kamkoli, není nutná zásuvka.

Must Read

- Reklama -PR článek