aktualne
DomůZdravíNepodceňujte péči o klouby, vazy a šlachy

Nepodceňujte péči o klouby, vazy a šlachy

-

Pohybový aparát člověka je každý den zatěžován a musí tohoto hodně vydržet. Velké nároky se kladou především na klouby, šlachy a vazy. Musí vydržet velký nápor, obzvláště pokud jste sportovci a pravidelně děláte sport na jakékoliv úrovni. U profesionálních sportovců je to ještě větší extrém. O klouby a vše s nimi souvisejícími se musíte dobře starat, poradíme Vám, co je potřeba vědět a dělat.

Co může způsobit bolest kloubů?

V případě, že cítíte bolest kloubů, může být již pozdě s tím něco dělat. Na druhou stranu ve většině případů se dá zasáhnout. Nejlepší je ale prevence. Bolest kloubů může způsobit obezita, náročná fyzická aktivita (doma nebo na pracovišti), přehánění se cvičením nebo dokonce nošení nevhodné obuvi. Bolest kloubů ale může způsobovat i některá z nemocí, kterou moc neovlivníte. To ostatní ale ano. Bolestmi kloubů trpí například i sportovci.

Co můžu dělat, aby mě nebolely klouby?

Doplňování vitamínů a vápníku

Vápník je zcela nezbytnou součástí péče o klouby. Tím, že je vápník základem kostí, je nutné, aby ho bylo v těle dostatek. Vápník dokáže zabránit vzniku zánětu nebo bolestem kloubů. Vápník si můžete doplnit do těla z potravin nebo si nakoupit vápník jako doplněk stravy. A pokud využijete Dr Max slevový kupon, budete ho mít levnější. A není to jen o vápníku. Jako prevence před vznikem bolesti kloubů pomáhá také vitamín D a vitamín K. Oba vitamíny se dají opět doplňovat pomocí ovoce, zeleniny a slunce, ale také formou doplňků stravy.

Je potřeba pravidelný pohyb

Nemusíte běhat jako Bolt nebo hrát tenis jako Federer, ale pravidelně se hýbat je klíčové. Je nutné se věnovat nějaké sportovní aktivitě. Možná si říkáte, že na ni nemáte fyzickou kondici, ale nemusíte dělat sport na závodní úrovni, stačí, když si vyrazíte s rodinou na hory nebo se jen tak budete pravidelně procházet po městě nebo parkem. Klouby budou díky pravidelné pohybové aktivitě pohyblivější a bude hrozit menší riziko jejich zranění. Velmi dobré je plavání, jóga, pilates nebo jízda na kole. Pokud můžete, vyvarujte se běhání po tvrdém betonu, kdy klouby trpí prudkými nárazy na tvrdý povrch.

Klíčovou roli hrají antioxidanty

Antioxidanty jsou důležité nejen pro zdraví kloubů. Obecně se dá říct, že antioxidanty chrání organismus před volnými radikály. Z antioxidantů je pro lidské tělo a klouby nejdůležitější vitamín C, vitamín E, ale i selen. Tyto antioxidanty můžete opět čerpat z potravin nebo sáhnout po doplňcích stravy. V případě, že využijete na eshopu Lekarna.cz slevový kód, můžete si nakoupit vitamíny i do zásoby, jelikož pro Vás budou za sníženou cenu.

Zdravým kloubům prospívají proteiny

Proteiny jsou skvělé i pro udržení zdraví kloubů. Proteiny můžete skvěle čerpat z masa, vajíček, mléka nebo dalších rostlinných zdrojů. K tomu si můžete klidně koupit proteinové nápoje, jíst proteinový pudink nebo proteinové tyčinky.

Pokuste se zhubnout nebo si udržet nižší váhu

Je jasné, že čím vyšší váhu máte, tím větší tlak je vyvíjen na Vaše klouby a vazy. Tělo si pak musí poradit se zvýšenou zátěží a často se to odrazí právě bolestmi kloubů. Pokud máte nadváhu nebo obezitu, budou nejvíce trpět kyčelní a kolenní klouby. A jak tomu předejít? Hýbejte se a buďte aktivní. Tím se vracíme k otázce pravidelného pohybu.

Velmi dobré sporty a aktivity na hubnutí, je například plavání, jízda na kole nebo rotopedu, jóga nebo hot jóga, pilates, popřípadě běhání na běžeckém pásu. Ten je navíc šetrný k Vašim kloubům, můžete na něm běhat za každého počasí a kdykoliv Vás napadne.

Klíčem ke zdravým kloubům je dostatečný pohyb, zdravá strava, dostatečné protahování před i po sportu, ale také doplňování dostatku vitamínů a vápníku.

Must Read

- Reklama -PR článek