Wakeboarding je extrémní sport provozovaný na vodě. Jezdec stojí na prkně a je tažen za motorovým člunem rychlostí přibližně 50 km za hodinu. Je to téměř jako jízda na nekonečné vlně a je vhodný pro široké věkové spektrum lidí. Kde se tento sport ale vzal a proč je tak oblíbený?
Historie wakeboardingu
Za nejčastěji uznávaný původ wakeboardingu se považuje Austrálie v 80. letech 20. století, kdy se prkno pro skurf dostalo do rukou chlapíkovi jménem Jeff Darby. Jeff a jeho kamarádi se rozhodli vytvořit vlastní prkna pro skurfing, která byla speciálně navržena pro tažení za plavidly. Nakonec založili vlastní značkovou společnost Skurfer, která tato prkna prodávala.
Přibližně ve stejné době na Floridě surfoval na svých menších prknech za lodí surfař Howard Jacobs. K prknu přidával popruhy na nohy a chrániče, aby mohl zkoušet triky, které byly na normálním surfu nemožné.
V polovině osmdesátých let existovaly dvě významné společnosti prodávající wakeboardy. Darby, která spojila síly s tvůrcem surfových prken a vynálezcem Brucem McKee. Vytvořili prkno „Mcski“, které bylo později přejmenováno na „Wake-snake“. McKee a jeho spolupracovník Mitchell Ross vytvořili prkno „Surf-Ski“ a představili ho na výstavě IMTEC v Chicagu v roce 1984.
Jaké vybavení je potřeba pro wakeboarding?
Wakeboardy
Specifické prohnutí prkna na wake se nazývá rocker. Obecně existují tři základní tvary desek na wakeboarding. Jedná se o:
Kontinuální Rocker
- Tento wake má klasický tvar, který je nejvhodnější pro začátečníky. Je také vhodný pro jízdu za lodí, ale lze ho využít i v parku.
Hybridní Rocker
- V případě hybridu se jedná o nejklasičtější tvar a prkno při překážkách ani při klasické jízdě nehrne tolik vody.
Stage Rocker
- Tyto wakeboardy mají mezi vázáním plochou část. Při jízdě dobře klouže, ale bohužel dopady mohou být opravdu bolestivé.
Neopren
Neopreny wakeboardisté používají k udržení tělesného tepla ve studené vodě. Vybírat si můžete z poměrně široké škály.
Ochranná vesta
Vesta na wakeboarding je bezpečnostní oděv, který vás udrží na hladině v případě pádu z prkna. Měla by být tedy v případě investice do wakeboardu nutností.
Přilba
Helma se používá jako ochranné opatření, protože ztráta rovnováhy a pád v případě velké rychlosti může být nebezpečný.
Jaké výhody wakeboarding nabízí?
- Procvičíte si celé tělo
- Zlepšíte rovnováhu a flexibilitu
- Je to zábavný způsob, jak spálit kalorie
- Zlepšuje vaši sebedůvěru ve vodě
- Zlepšuje vaši psychickou pohodu
Kam na wake v České republice?
Pokud byste zatoužili po tomto sportu, nemusíte hned k moři. I u nás se najde několik míst, kde lze wakeboarding provozovat. Můžete navštívit například Wake & Fun v Třebouticích, Skochovice u Vraného nad Vltavou, Wake Matylda u Mostu, Wake park Džbán v Praze, Wakeport Brandýs nad Labem, Wake Seč na Seči a zapomenout nesmíme ani na oblíbené Náklo, které si oblíbil i šéfkuchař Přemek Forejt.
https://gurumag.cz/potrebujete-tuning-na-kolo-nadchnou-vas-zapletena-kola-industry-nine/
https://stylemag.cz/jak-se-vybavit-na-hory-abychom-byli-v-chladnych-dnech-trendy-a-zaroven-v-pohodli/
https://ceskymagazin.cz/hledate-originalni-darek-pro-muze-ci-zenu-zvolte-poukaz-do-erotic-city/