aktualne
DomůZdravíSprávná péče o zuby spočívá zejména v pravidelné dentální hygieně

Správná péče o zuby spočívá zejména v pravidelné dentální hygieně

-

Lidé, kteří chtějí mít skutečně zdravý chrup bez kazů, zubního kamene a zároveň chtějí předcházet mnohdy bolestivým zánětům, chodí na pravidelné návštěvy k dentálnímu hygienistovi a věnují denně pár minut času také řádné ústní hygieně.

Mnozí lidé netuší jak o zuby a dásně správně pečovat

Ústní hygiena nespočívá jen v čištění zubů, ale také v péči o mezizubní prostory pomocí speciálních kartáčků. Kdo ale u dentálního hygienisty či hygienistky nikdy nebyl, nebo ke specialistům chodí jen sporadicky jednou za pár let, nejspíš vůbec netuší, jak správné čištění zubů probíhá.

S čím vám dentální hygienista pomůže?

Právě to vám názorně a do detailu popíše a ukáže dentální hygienista. Jde o odborníka, jehož úkolem je varovat vás před případnými zdravotními potížemi a zároveň vám pomáhá zubním kazům, infekcím a zubnímu kamenu předcházet.

U dětí je dentální hygiena neméně důležitá

Na dentální hygienu bychom měli podle specialistů z kliniky Dentální hygiena Brno docházet pravidelně, a to jednou za půl roku. Pokud nás ale často trápí nějaké zdravotní komplikace a trpíme na zubní kazy, bude zapotřebí docházet jednou za tři měsíce. Stejně jako dospělí, tak i děti by měly docházet na pravidelnou dentální hygienu, neboť je žádoucí, aby si vypěstovaly ty správné návyky týkající se zubní hygieny už od útlého věku.

První návštěva je vždy nejdelší

První návštěva dentální hygieny obvykle trvá přibližně hodinu a půl a začíná vstupní konzultací, při níž se specialista vyptá na vaši rodinnou anamnézu a také se zeptá, zdali a jaké problémy jste se zuby měli a s jakými nemocemi se léčíte. Dále přichází na řadu rentgen, díky kterému se dá odhalit například počínající paradentóza.

Předcházejte infekcím i paradentóze

Právě paradentóza bývá jedním z nejčastějších problémů. Kromě ní ale díky dentální hygieně přecházíte také tvorbě zubních kazů a zubního kamene. V neposlední řadě se odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno shodují v tom, že pomáhá předcházet také infekcím.

Dentální hygienista vám při první návštěvě taktéž vysvětlí, jak a proč se zubní kazy tvoří. Pak už přichází na řadu samotné odstraňování zubního kamene a to ultrazvukem a ručním dočištěním, které mnohdy může být velmi časově náročné, proto možná bude zapotřebí objednat se na další návštěvu o několik týdnů později. Odstraňování zubního kamene není bolestivým zákrokem, ale někdy může být nepříjemné.

V rámci dentální hygieny lze také absolvovat leštění zubů nebo bělení, je však jen na vás, zdali si vystačíte se základními výkony, nebo si budete chtít připlatit i za ty estetické.

Dentální hygienista vám poradí jak s kartáčky zacházet, aby byly skutečně k užitku

Úkolem dentálního hygienisty je rovněž seznámit vás s tím, jaký zubní a mezizubní kartáček je pro vás tím nejvhodnějším. Vybere vám správné velikosti a názorně ukáže, jak se s kartáčky zachází. Pokud neznáte takzvaný solo kartáček, který slouží k dočišťování mezizubních prostorů a plošek zubů, vysvětlí vám i jeho funkci.

Za první návštěvu dentální hygieny obvykle zaplatíte od jednoho do dvou tisíc korun. Další návštěvy už bývají o pár set korun levnější. Tato investice do pravidelných prohlídek se ovšem podle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno určitě vyplatí, neboť odstraňování již vzniklých problémů vás přijde mnohem dráž.

Trápí vás nepříjemný zápach z úst?

Pravidelné prohlídky jsou ovšem jen polovinou úspěchu, chcete-li skutečně předejít zubnímu kazu a zánětům dásní. Podle specialistů z kliniky Dentální hygiena Brno je bezpodmínečně nutné, abyste se svému chrupu věnovali i doma. Každý den je zapotřebí zuby vyčistit klasickým kartáčkem, následně dočistit mezizubní prostory speciálními mezizubními kartáčky a na závěr použít solo kartáček. Nesmíte zapomínat ani na čistotu jazyka. Ten si můžete vyčistit kartáčkem anebo speciální škrabkou na jazyk, protože i na něm ulpívá mnoho bakterií, které v ústech nemají co dělat. A čím víc se vám jich v ústech usadí, tím je pravděpodobnější, že budete trpět na takzvanou halitózu, neboli nepříjemný zápach z úst.

Věnujte svému chrupu kvalitní a pravidelnou péči. Jedině tak si můžete být jistí, že vám zuby vydrží co nejdéle a nebudete zbytečně utrácet za lékařské zákroky.


Pravidelnou preventivní prohlídkou u lékaře můžete předcházet hořkosti v ústech.


Must Read

- Reklama -PR článek