aktualne
DomůRady a TipyProč používat masážní válec?

Proč používat masážní válec?

-

Po náročném tréninku zaručeně následuje jedna věc: bolestivost. Pokud však nechcete chodit jako panák, je důležité udělat si čas na vlastní myofasciální uvolnění. A k tomu vám může pomoci masážní válec.

Co je masážní válec a co byste měli vědět?

Masážní váleček je pomůcka ve tvaru válce, která vám může pomoci zmírnit svalové napětí, bolestivost a zánět a zvýšit rozsah pohybu kloubů. Foam rolling může být účinným nástrojem, který můžete přidat k zahřátí nebo ochlazení, před cvičením i po něm.

Jedná se o způsob, jak mohou lidé bez rozdílu fyzické zdatnosti určit místa svalové dysfunkce a ošetřit je přímým tlakem. Kromě pocitu menší bolesti má masážní válec i další významné výhody, včetně zlepšení svalové rovnováhy a menšího rizika zranění. Navíc v podstatě poskytujete svým svalům masáž zdarma.

Kdy je nejlepší používat masážní válec?

Na tohle existuje jednoduchá odpověď. Pokud cvičíte, měli byste používat pěnový válec. I kdyby to bylo jen několik dní v týdnu. Masážní válec poskytuje velkou plochu, na které můžete pracovat na velkých svalových skupinách, takže je to svatý grál pro vaše hamstringy, kvadricepsy, lýtka a záda.

Jak vybrat masážní válec?

Masážní válce vám umožní provádět hlubokotkáňovou masáž. Tento proces vám umožňuje používat váhu vlastního těla, přesně kontrolovanou, abyste pomohli stimulovat a uvolnit svaly. Válec vybírejte podle toho, na kterou část ho budete používat. Masážní válec na nohy se bude lišit od válce na záda. A to z jednoho prostého důvodu – fyziologie.

Při nákupu pěnového válce je třeba zvážit tři hlavní aspekty:

Tvrdost

Pěnové válce se dodávají v různé škále tvrdosti, což určuje, jak se s nimi cítíte a pro koho jsou nejvhodnější.

Povrchová struktura 

Některé pěnové válce mají hřebeny a knoflíky pro vyvíjení různého tlaku, zatímco jiné válce jsou hladké.

Tvar a velikost 

Tvar a velikost pěnového válečku ovlivňují způsob jeho použití.

Textura povrchu pěnového válečku

Hladké válečky 

Tato základní konstrukce zajišťuje rovnoměrný tlak po celé délce válečku. Hladký pěnový válec je dobrou volbou pro někoho, kdo s válcováním teprve začíná, protože tlak není tak intenzivní jako u válečku s texturou. Hladké pěnové válce jsou také obvykle levnější než válce s texturou.

Texturované válečky 

Na pěnovém válečku jsou hřebeny a knoflíky, které napodobují ruce maséra a umožňují přesněji zacílenou masáž, aby se odstranily uzly ve svalech. Mnoho válečků obsahuje různé textury, takže můžete najít správnou míru tlaku.

Výhody používání pěnového válce

Snížení chronické bolesti zad

Pěnový válec pravděpodobně není trvalým řešením chronické bolesti zad, ale rozhodně může pomoci uvolnit bolestivé uzly, snížit zánět a zmírnit některé nepříjemné pocity a bolesti.

Zmírnění svalové ztuhlosti

Pokud trávíte delší dobu vsedě, ať už u pracovního stolu nebo v autě, pravděpodobně vám není cizí ztuhlost a bolesti, které ji provázejí. Sezení je nepřirozená poloha, která nutí svaly a klouby ke stlačování a zatínání. Čím déle v této stlačené poloze setrváváme, tím více se myofasciální tkáň a svaly napínají a stávají se neohebnějšími. 

Válcování před tréninkem pro prevenci zranění

Válcování zvyšuje krevní oběh a pomáhá připravit tělo na pohyb tím, že před tréninkem protahuje a uvolňuje svaly. Toto zahřátí zvyšuje rozsah pohybu a snižuje riziko natržení a natažení, takže se můžete lépe hýbat a podávat lepší výkony. 

Zlepšení držení těla

Špatné držení těla má vliv nejen na váš fyzický vzhled, ale je příčinou mnoha bolestí a utrpení. Negativní účinky špatného držení těla mohou pramenit z celé řady možných příčin. U některých jde o složitější problém pramenící z onemocnění páteře, ale u jiných je to jednoduše ze špatného návyku hrbit se a nedostatečné síly jádra, která by tělo udržela ve vzpřímené poloze, což lze řešit pravidelným používáním pěnového masážního válce.

Must Read

- Reklama -PR článek