aktualne
DomůRady a TipyJak fungují elektrokola?

Jak fungují elektrokola?

-

Díky zvyšujícím se cenám pohonných hmot jste možná přemýšleli nad tím, že byste si pořídili na cestu do zaměstnání elektrokolo. To není špatný nápad – pomáhá šetřit nejen finance na benzín, ale šetří i přírodu a navíc vám odpadne čekání v ranních zácpách.

Když se nebudete pouze spoléhat na elektromotor, ale budete i šlapat, prodloužíte dojezd vašeho elektrokola. Elektrokola mají integrovaný elektromotor, který poskytuje cyklistům pomoc, při jízdě do kopce, ale i po rovině. Na terénu záleží jeho dojezd. Výrobci u každého kola uvádí maximální dojezd při plně nabité baterii.

Na dojezd se nespoléhejte

Ovšem tuto vzdálenost, kterou elektrokolo ujede, ovlivňuje spousta faktorů, jako je například stáří baterie, způsob nabíjení, právě zmiňovaný terén, ale i vaše hmotnost, popřípadě i to, zda si na kole vezete nákup. Většina výrobců deklaruje dojezd 50–150 km.

Výhodou elektrokola je to, že na něm můžete jezdit všude tam, kde jsou povolena klasická kola. Tedy na cyklostezce, v lese, na silnicích. Nevadí ani, když nemáte řidičské oprávnění. Jediné, co budete muset tak jako tak dodržet, jsou silniční pravidla.

Baterii vybírejte pečlivě

Většina elektrokol je poháněna lithium-iontovou baterií, liší se většinou velikostí a výkonem, to se odráží i na konečné prodejní ceně elektrokola. Můžete si ke kolu pořídit i náhradní baterie, které vám zkrátí čas, kdy budete moci elektrokolo znovu použít.

Péče o elektrokolo

Péče o elektrokolo je z velké části úplně stejná jako o běžné kolo. Pneumatiky je třeba udržovat nahuštěné a řetěz mazat. Čištění elektronických kontaktů a péče o kolo pomůže pomoci předejít nákladným opravám, stejně tak stojí za to pamatovat na to, že zvýšený výkon, rychlos, kterou motor elektrokola poskytuje, zvýší opotřebení součástí, jako jsou řetězy a brzdové destičky.

Rychlost elektrokola bývá někdy omezena od výroby (jelikož v různých státech platí jiná pravidla pro jejich provoz), většina kol však jezdí alespoň rychlostí 25 km/h.

Elektrokola se prodávají v různých designech klasická jízdní elektrokola, horská elektrokola, pánská elektrokola, ale i dámská elektrokola. Vyberte si podle nejčastějšího způsobu použití, barva bude nakonec to poslední hledisko, co vás bude u kvalitního elektrokola zajímat.

Must Read

- Reklama -PR článek