aktualne
DomůRady a TipyKolik mokrých plenek má mít novorozenec?

Kolik mokrých plenek má mít novorozenec?

-

Kromě přibývání na váze a růstu do délky, má zdravotní prospívání vašeho novorozence také jiný ukazatel – tím je dostatek mokrých plenek.

To kolik jednorázových plenek vaše dítě počůrá, vám toho řekne opravdu hodně. Počůrané plenky značí, že děťátko je dostatečně hydratované, má dostatek jídla, ale také i to, že má ledviny a močové ústrojí v pořádku.

U látkových plen je to snadnější sledovat, protože se mění častěji, a mají menší savou schopnost. U jednorázových plenek může být problémem to, že se nemění tak často, a tak během odpoledního spánku do nich udělá miminko potřebu klidně několikrát. A to pozná jen opravdu zkušená maminka.

Těsně po porodu je obvyklé, že prvních pár dnů, děťátko počůrá dvě, tři jednorázové plenky za den. Ohledně stolice je časté, že se zažívání upraví, až když odejde tzv. smolka. Poté zaznamenáte 3-4x za den i stolici. Pokud se vám něco nezdá, nebojte se zeptat zdravotnického personálu.

Když začne děťátko pořádně pít, začne se počet použitých plenek zvyšovat. Je normální, že děti krmené umělou výživou mají více použitých plenek, než miminka plně kojená. Ustálí se to do čtrnácti dnů věku dítěte, kdy by mělo mít 8-10 počůraných jednorázových plenek denně.

Pozor: Pokud vaše dítě déle než osm hodin nemělo mokrou plenku, okamžitě musíte k lékaři!

Obecně je počet pomočených plen i indikátorem zdravotního stavu dítěte, pokud zvrací a má průjem, klesající počet mokrých plenek je indikátorem toho, že je dítě dehydratované a je třeba navštívit lékaře. Další známkou extrémní dehydratace jsou suché rty, apatie, či naopak zvýšená plačtivost, propadlá fontanela. To už je důvod pro zavolání rychlé pomoci.

Must Read

- Reklama -PR článek