aktualne
DomůRady a TipyNevíte si rady s výběrem materiálu pro vaše kolo?

Nevíte si rady s výběrem materiálu pro vaše kolo?

-

I když venku není ideální počasí na projížďku na kole, můžete si již nyní pořídit nové jízdní kolo na jaro. Ušetříte nemalé finanční prostředky, protože právě nyní probíhají posezónní výprodeje loňských modelů.

Kromě velikosti rámu kola, odpružení a brzd vás bude čekat výběr rámu kola. Respektive materiálu, ze kterého bude rám vyroben. Existuje spousta tradičních i netradičních materiálů. Nejnovější na trhu jsou karbonová kola, nejdéle asi ocelová kola, ale dají se sehnat i takové rarity jako je třeba kolo s bambusovým, či dřevěným rámem.

Pro naše podmínky nebudou bambusová kola příliš ideální, pokud nesháníte raritu, se kterou se budete chlubit kamarádům. Na běžné ježdění se již přes sto let ověřila kola s ocelovým rámem. Jsou levná, odolná, ale příliš těžká. Pokud však během roku nenašlapete příliš mnoho kilometrů, bude vám ocelové kolo vyhovovat.

Mnohem lehčím materiálem pro výrobu jízdních kol je hliník a jeho slitiny. Kola s hliníkovým rámem se pohybují ve střední cenové relaci, takže si je může dovolit každý. Hliníková kola v sobě kloubí výhody karbonových a ocelových kol. Jsou lehká, ale přesto pevná a odolná, i kdybyste měli nehodu, hliníkový rám ji snadněji přežije než kolo karbonové. Hliník tolik nekoroduje, jezdíte-li na kole i v zimě, například do práce, kolo s ocelovým rámem není to pravé pro vás. Posypová sůl a vlhkost se na něm podepíší.

Výrobci díky pokroku technologií přichází se stále novými materiály, jsou to většinou slitiny karbonu, hliníku, železa a titanu. Vývoj jde neustále dopředu. Inspiraci nejčastěji čerpají u materiálů, které používají konstruktéři leteckých společností.

Kolo vybírejte nejen podle kvality použitých materiálů, typu brzd, odpružení a barvy, pozornost věnujte i tomu, zda prodejce poskytuje záruční a pozáruční servis.

Must Read

- Reklama -PR článek