aktualne
DomůRady a TipyNepůjdeme maďarskou cestou, při Sputniku V počkáme ke schválení v EU, prohlásil...

Nepůjdeme maďarskou cestou, při Sputniku V počkáme ke schválení v EU, prohlásil Babiš

-

Český premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu ráno prohlásil, že v případě ruské vakcíny Sputnik V počká Česká republika ke schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).
Nebude tedy jednat po vzoru Maďarska, které si tuto vakcínu objednalo po vlastní ose. Rusko však podle něj už agenturu EMA o schválení požádalo. Babiš to řekl před odletem do Srbska, kde má společně se svým zdravotnickým expertním týmem sbírat informace o očkování proti onemocnění COVID-19, informoval zpravodajský server Novinky.cz.

Premiér se v Bělehradě setká s předsedkyní srbské vlády Anou Brnabičovou a následně i s prezidentem země Aleksandrem Vučić. Stejně jako při setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem minulý pátek bude hlavním tématem boj s koronavírusovou pandemií a očkování proti covidu.

„Srbsko očkuje ve velkém. V průměru na obyvatele patří mezi nejlepší na světě, takže nás budou zajímat jejich zkušenosti. Mají zkušenosti s vakcínami, které nebyly v EU schváleny, „předestřel Babiš před odletem do Srbska.

„Budou nás zajímat jejich zkušenosti s aplikací antibody (protilátkových) koktejlů, které mohou zabránit těžkému stavu,“ dodal.

V Srbsku již dostalo vakcínu proti koronavirus přes 500 000 občanů. Země zvládá očkování v poměru k počtu obyvatel nejrychleji ze států kontinent.

Srbsko očkuje stejně jako Česko a další státy Evropské unie schválenou vakcínou od společností Pfizer / BioNtech, ale objednalo si a očkuje také v Evropské unii neregistrovanou čínskou vakcínou Sinopharm či ruskou vakcínou Sputnik V. Srbové si mohou vybrat, kterou vakcínu si nechají vpíchnout.

Nákup ruské látky zvažuje i Česká republika, která by tak mohla řešit nedostatek vakcín, co vznikl snížením a zpožděním dodávek nasmlouvaných přes Evropskou unii.

Must Read

- Reklama -PR článek