aktualne
DomůZdravíJak probíhá kolposkopie pochvy a co vše se dozvíte?

Jak probíhá kolposkopie pochvy a co vše se dozvíte?

-

Kolposkopie je jedním z hlavních gynekologických nástrojů, jak zjistit nebezpečné a komplikující problémy uvnitř ženské pochvy. Vždycky se provádí přímo v gynekologické ordinaci, a ačkoliv se jí spousta žen bojí, tak není nijak nepříjemným nebo nebezpečným zákrokem.

Jak probíhá kolposkopie?

Kolposkopie jako taková probíhá přímo na gynekologickém lůžku v klasické gynekologické poloze. Jedná se o drobné jednoduché zařízení, které se aplikuje přímo do pochvy. K zpříjemnění celého zákroku se používá lubrikant, který eliminuje jakékoliv nepříjemné tření nebo tlak kvůli strachu z první kontroly. 

Kolposkop má celkem tři části. Jedná se o optickou část, případné osvětlení a další potřebné nástroje. Vyšetření probíhá tak, že je v gynekologické poloze kolposkop šetrně aplikovaný do pochvy a díky kamerovému systému a osvětlení má vyšetřující lékař šanci zcela detailně prohlédnout vnitřek pochvy a udělat tak jasné vyšetření. Občas se kolposkop používá například i při pravidelné kontrole kvůli prevenci rakoviny děložního čípku.

Co může kolposkopie odhalit?

Ženská pochva není ani zdaleka jednoduchým ústrojím a zároveň může být i velice citlivá na celou řadu komplikací. Kolposkopie vesměs slouží k tomu, aby dokázala odhalovat nepříjemnosti, které mohou teprve vzniknout a je tak ideálním preventivním vyšetřením proti různým druhům nádorů a zánětu. 

Kolposkopie může odkrýt především dvojici důležitých problémů. Prvním může být zánět pochvy, který nemusí probíhat pouze s venkovními příznaky jako vaginální mykóza, ale může se projevovat i vnitřní bolestí nebo problémy při pohlavním styku. Mnohem vážnější a důležitější je potom vyšetření, kvůli vzniku cist v pochvě. Cista jako taková rozhodně neznamená rakovinu a jsou i takové cisty, které přirozené v těle vznikají a po celý život se z nich nic nestane. Jistota je ale v tomto ohledu vždy na správném místě!

Must Read

- Reklama -PR článek