aktualne
DomůZeleninaTýden v cestování: Prodloužená karanténa po návratu, polská výjimka pro očkovaných a...

Týden v cestování: Prodloužená karanténa po návratu, polská výjimka pro očkovaných a závazek Qatar Airways

-

Karanténa pro navrátilce se prodlužuje na 14 dní, testování na osmý den bude pro cestovatele opětovně bezplatné.

Šest důležitých zpráv ze světa cestování, které vám za posledních sedm dní mohli uniknout.
Slovensko od 8. února prodlužuje karanténu pro navrátilce. V důsledku šíření britské mutace koronavirus se z původních deseti dní karanténa prodlužuje na 14 dní. Ukončit ji mohou negativním výsledkem RT-PCR testu, ovšem až na osmý den. Ministr zdravotnictví Marek Krajči také informoval, že tyto testy bude opětovně hradit zdravotní pojišťovna, od 1. února totiž platilo, že navrátilci si testy musí hradit sami.

I nadále platí výjimka pro cestovatele ze zemí Evropské unie, Islandu, Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Ti se mohou karanténě vyhnout předložením negativního výsledku RT-PCR testu ne staršího než 72 hodin. Cestujícím z Rakouska a Česka stačí i negativní výsledek antigenu testu – také nesmí být starší než 72 hodin. Výjimku z karantény mají i osoby, které onemocnění COVID-19 překonali ne více než tři měsíce dozadu a mají o tom potvrzení od praktického lékaře.

Zobrazit další akciové dovolené v Dominikánské republice
Polsko prodloužilo uzamčení do 14. února. Po příchodu do Polska platí minimálně do poloviny února povinnost deset denní karantény pro všechny, kteří přicestovali hromadnou dopravou – tedy autobusem, vlakem či letadlem. Této povinnosti se lze vyhnout prokázáním negativního výsledku RT-PCR testu ne staršího než 48 hodin. Výjimku z karantény, a rovněž testování, mají cestující automobilem do pět osob, tranzit na nebo z letiště, a také cestující, kteří se umí prokázat potvrzením o absolvování obou dávek očkování proti onemocnění COVID-19.

Česko od 5. února zpřísnilo podmínky na hranicích. Země z pátku 29. ledna na sobotu zavřela své hranice pro cizince, do země tak mohou vstupovat jen v nezbytných případech. Od 5. února však země zpřísnila režim na hranicích se Slovak, které zařadilo na seznam vysoce rizikových zemí. Cestující do Česka, kteří za poslední dva týdny strávili na Slovensku více než 12 hodin, budou povinni před vstupem vyplnit online formulář, absolvovat RT-PCR test a následně absolvovat izolaci, kterou je možné na pátý den ukončit dalším negativním testem. Přesné podmínky pro vstup do Česka ze Slovenska najdete v článku, který pro vás připravili redaktoři cestovatelského magazínu #pelipecky.

PELIKÁN VIE: Země, které přijímají očkovaných cestovatele
Přestože většina zemí aktuálně zpřísňuje režim na svých hranicích, několik z nich ruší karanténní a podmínky testování se pro cestovatele, kteří již absolvovali obě dávky vakcíny proti onemocnění COVID-19. Aktuálně je mezi nimi i několik evropských zemí a v průběhu roku by mezi ně mělo přibýt například i oblíbené Thajsko. Které země přijímají očkovaných cestovatele se dozvíte v článku, který pro vás připravili redaktoři cestovatelského magazínu #pelipecky.

Cestujících na Kubu čeká od 6. února státní karanténa. Kuba začala turistům otevírat už na podzim minulého roku, aktuální však pro všechny mezinárodní cestující zavádí tvrdé vstupní podmínky. Ti musí při vstupu do země předložit negativní RT-PCR test ne starší než 72 hodin, následně podstoupí další test přímo na letišti. Na pátý den izolace podstoupí cestující další test, výsledky budou známy do 72 hodin. Karanténu absolvují turisté bezplatně ve speciálních zařízeních, možností je také absolvování karantény v hotelových zařízeních – to však na náklady cestujícího. Více o podmínkách vstupu na Kubu se dočtete v článku z dílny cestovatelského magazínu #pelipecky.

Jordánsko zrušilo povinnost sedm denní karantény pro turistov.Cestujúcim do Jordánska tak po novém stačí na příchod do země negativní RT-PCR test ne starší než 72 hodin. Po příletu je čeká další testování, to podstoupí na vlastní náklady – cena testu je přibližně 34 eur.

Must Read

- Reklama -PR článek