aktualne
DomůRady a TipyJak poznáte kotvičník a kdy po něm rozhodně sáhnout?

Jak poznáte kotvičník a kdy po něm rozhodně sáhnout?

-

Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris je jednoletá rostlina z čeledi kacibovitých, která se pozná podle žlutých pětičetných květů a plodů, které připomínají na první pohled ježka. Kotvičník obvykle roste na bahnitých a písčitých náplavech, na okrajích cest, mezi dlažebními kostkami a na jiných rozbahněných nebo rekultivovaných plochách. Rychle roste a kvete od června do července. Pozitivní účinky kotvičníku se netýkají jen mužského libida, kotvičník je všestranná bylinka.

K čemu je dobrý kotvičník?

Hlavní výhodou kotvičníku je jeho schopnost působit jako přírodní diuretikum, které pomáhá snižovat zadržování vody. Díky této vlastnosti se kotvičník po staletí používal jako bylinný lék při onemocněních močových cest, jako je zánět močového měchýře a močové trubice. Kromě tohoto primárního použití se kotvičník používá také k pozitivnímu ovlivnění stavu různých kožních onemocnění včetně ekzémů a lupénky. Předpokládá se také, že kotvičník může pomoci snížit hladinu krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Před tím, než se do užívání kotvičníku pustíte, se raději poraďte se svým lékařem. Přece jen jde o bylinku, která svými účinky může ovlivňovat působení některých léků. Bylinky jsou důležité pro naši životní pohodu, měli bychom si ale uvědomit, že i ony mohou obsahovat účinné látky, které působí na naše tělo.

Kdy a kde kotvičník získat?

Kotvičník zemní je k dostání v sušené formě po celý rok. Lze ji zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo v internetových obchodech, které se specializují na bylinky a přírodní léčiva. Ten nejlepší kotvičník pochází ze slunečných zemí. Kvalitní kotvičník z Bulharska koupíte například ZDE. Jak říká wikipedie – kotvičník je možné pěstovat i v našich podmínkách. Můžete ho také najít volně rostoucí v oblastech kolem řek, potoků a mokřadů anebo si ho doma vypěstovat rovnou ze semen. Při sběru kotvičníku dbejte na to, abyste sbírali květy ještě před úplným otevřením a semena až po jejich dozrání.

Jak pěstovat kotvičník?

Nejvhodnější doba pro výsadbu je duben nebo květen, kdy je teplota půdy dostatečná pro klíčení. Drobná semínka zasaďte asi 10 cm od sebe do dobře připraveného záhonu s vlhkou půdou, lehce je zasypte kompostem a pravidelně zalévejte, dokud nezapustí kořeny. Kotvičník lze množit také dělením – stačí jej vyjmout ze země, rozdělit rýčem na dvě části a každou část přesadit zvlášť.

Must Read

- Reklama -PR článek