aktualne
DomůZdravíI vás trápí nespavost? TOP 10 fint, o kterých lze netušíte, jak...

I vás trápí nespavost? TOP 10 fint, o kterých lze netušíte, jak moc pomohou

-

Pokud trpíte nespavostí, máme pro vás několik neobvyklých a užitečných rad, jak oklamat mozek a rychleji usnout.

Zkuste si například na chvíli zmáčknout prsty na nohou, potom je uvolněte. Toto cvičení uvolní napětí ve vašem těle. Další metodou je přehrání si celého vašeho dne v hlavě.

Podle odborníků vám pomůže zapomenout na všechny starosti, přičemž platí, že uvolněná mysl rychleji usne. Shrnuli jsme pro vás deset jednoduchých, ale skutečně efektivních metod, které vás pošlou přímo do říše snů.

  1. Udržte nohy v teple, použijte ponožky

Před spaním si k pyžamo oblečte na nohy i teplé ponožky. Pokud jsou vaše nohy v teple, tok krve se přesměruje od středu těla i do končetin. T

Však jestliže vaše mysl vám sama naznačí, že je to spánek kvůli přerozdělení teplu v těle. A toto je dokonalý signál pro mozek, že nastal čas na spánek.

  1. Pohybujte prsty na nohou

Pokud máte nohy v teple, snažte se v pravidelných intervalech napínat a uvolňovat prsty na nohou. Zkoušejte to dělat vždy 10krát předtím, než se uložíte spát.

Napětí z vašeho těla by mělo vymizet a dostaví se pocit uvolnění. Tyto kroky jsou součástí známé metody boje s nespavostí. Ta se jmenuje progresivní uvolňování svalstva.

  1. Zůstaňte bdělí

Budete překvapeni, ale při usínání musíte zůstat bdělí. Studie prokázala, že pokud přikážete vašemu mozku, že nechcete usnout, tak mozek vyhodnotí váš požadavek přesně opačně.

Může to znít jako paradox, přičemž tento stav se nazývá reverzní psychologie. Vyzkoušejte to na sobě tak, že si lehnete a budete si opakovat větu „Nechci usnout“. Postupně si začnete uvědomovat, jak se vám zavírají oči.

  1. Přehrajte si váš uplynulý den

Další trik reverzní psychologie spočívá v tom, že si v hlavě přehrajete zásadní události uplynulého dne. Zkuste si vzpomenout na jeho nejzásadnější momenty, například co jste jedli na večeři, jakým autobusem jste se vraceli domů, s kým jste se ten den povídali. Tato technika vám napomůže uvolnit se a vyčistit mysl od starostí.

  1. Nepočítejte ovečky, ale nádechy

Počítání oveček je staromódně, místo toho použijte dechovou techniku ​​4-7-8 a sledujte, jak rychle se vám podaří usnout. Vše, co potřebujete udělat, je 4x se nadechnout, zadržet dech na dalších 7 sekund a pak 8 sekund věnovat výdechu. Zkuste to udělat opakovaně, avšak usnout byste měli do pár minut.

  1. Před spaním si omyjte obličej studenou vodou

Předtím, než se uložíte spát, umyjte si obličej studenou vodou. Nebojte se, že vás to udrží bdělých. Právě naopak. Projeví se na vás tzv. potápěčský reflex savců. Ten sníží krevní tlak i puls, což v konečném důsledku způsobí, že usnete jako miminko.

  1. Včelí šum

Lehněte si do postele, zavřete oči, nadechněte se a začněte hučet jako včela. Přestože včela bzučí, ne hučí, tato technika dělá s nespavce zázraky.

Je také známá jako „dech čmeláka“, v zásadě pomáhá vyčistit vaši mysl od negativních myšlenek. Pozitivní mysl stimuluje produkci serotoninu – hormonu štěstí a prekurzoru melatoninu, který vám pomáhá usnout.

  1. Dejte si polštář pod kolena

Polštář není určen pouze pro podepření hlavy nebo krku, ale může být užitečný i pro spánek ve vhodnější poloze. Pokud spíte na znak, zkuste si dát pod kolena malý polštářek.

Tato technika způsobí, že tlak na vaši páteř se zmírní a vaše kříže budou v přirozenější poloze. Pokud spíte na boku, dejte si polštář mezi kolena a vaše páteř vám za to poděkuje.

  1. Snídaňové jídla večer

Potraviny, které byste možná běžně jedli k snídani, vám mohou pomoci i v noci. Před spaním si dejte banán, který obsahuje draslík a hořčík, jsou to látky, které vám pomohou usnout v krátkém čase. Můžete také vyzkoušet banánový čaj: nakrájejte jeden banán do šálku vařící vody, nechte ho několik minut vyluhovat a čaj vypijte spolu s medem.

Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Mandle jsou také skvělým pomocníkem v případě nespavosti, protože zpomalují srdeční frekvenci. Jakmile je to možné, pokuste se před spaním vyhnout příliš kořeněným a mastným jídlům, budou těžko stravitelné a vaše tělo je musí složitě zpracovávat.

  1. Před spaním jezte nízkotučný sýr

Ačkoliv sýry s vysokým obsahem tuku není obecně doporučeno konzumovat v noci, nízkotučné sýry mohou mít zcela opačný efekt. Jsou bohaté na tryptofan – aminokyselinu známou tím, že napomáhá k navození kvalitního spánku.

Vyzkoušejte pomíchat cottage cheese s oblíbeným ovocem či medem před spaním a máte skvělé jídlo před spaním, které vůbec nezatíží váš organismus.

Samozřejmě, pokud vám ani naše neobvyklé rady na zlepšení spánku nepomohou, je nejvyšší čas, abyste navštívili lékaře.

Must Read

- Reklama -PR článek